Jak si plnit svoje přání a sny

Dostala jsem ke zpracování zajímavé téma: Jak si plnit svoje přání a sny.

Podrobně ho rozebírám v pořadu Příznaků transformace s názvem Cíleně si zhmotňovat sny nebo jen tak být.

Pro naplňování našich přání a snů vnímám jako klíčové:

  • vděčnost
  • přítomnost
  • lehkost (neusilování)
  • radost

Vysvětlím postupně.

1) VDĚČNOST

Když oceňuju to, co už dostávám, může to růst.

Příklad: Ráda bych, aby pro mne partner rád něco udělal. Více, než se to děje nyní. Když se budu zlobit, že to tak zatím není, budu vyzařovat vztek a odpor, případně zklamání. To bude ode mne partner vnímat a těžko ho to bude motivovat k tomu dělat něco víc a rád. Když však budu skutečně oceňovat to, co už teď dělá, bude se partner cítit viděný a vnímaný, a je dost pravděpodobné, že ho bude těšit udělat i víc.

 

2) PŘÍTOMNOST

Ať už byste chtěli něco změnit nebo ne, ponechte si to pouze jako záměr, výhled do budoucnosti a možnost vývoje.

Má to 2 důvody:

a) Když si nebudete užívat přítomnost a zůstanete v hledění do budoucnosti, nebudete si moci užívat života. Ten si lze užívat jen v tady a teď.

b) Nikdy netušíte, co jiného krásného a úžasného vám může život přinést. Proto zůstávejte pozorní k nabídkám života a pružní ve schopnosti jich využít a svůj původní směr změnit. Může to být to nejlepší, co vás potká. 

 

3) LEHKOST

Neusilujte urputně o to, co jste si vysnili. Pokud to drhne, stojí nekonečné a nepříjemné úsilí, tak to možná vůbec není vaše cesta a zbytečně ztrácíte čas. Nebo je potřeba si trochu odpočinout, nabrat síly a podívat se na věc z odstupu. Je dost možné, že v takovém zastavení uvidíte nové možnosti řešení, nebo tak uděláte prostor tomu, aby se našla pomocná ruka, která se lépe zhostí toho, s čím jste se usilovně prali sami.

Když jsme v něčem urputní, přestáváme být vnímaví k sobě i k životu, a nemůžeme dobře směřovat svoji energii.

 

4) RADOST

Prožívání radosti v těle, nadšeného tetelení a vzrušení je spolehlivým kompasem, že jdete správným směrem. To, co se může zdát, že nebude mít pro naplnění vašich snů žádný význam, může být tím klíčovým. Když totiž sdílíte své nadšení a radost, jste nakažliví :-) Je to moment, kdy záříte a tím velmi intenzivně oslovujete druhé. Pak se může stát, že nabídka pro realizaci další části vašich přání, přijde ze zcela nečekaných míst nebo vás nasměruje někam, kam vás dříve nenapadlo ani pomyslet.

 

V naplňování našich přání a snů hraje velkou roli rozsah naší schopnosti si dopřát. Nejen v rozměru peněz, ale také kvality vztahů, odpočinku, péče o sebe, dostatku volného času se sebou atd. To je téma esence z jahodníku. Čím více si toho můžu dovolit a bořím tím svoje mentální hranice hojnosti, tím více mohu od života dostávat. Svoje nastavení dopřávání si obvykle přebíráme od rodičů, takže si můžete všimnout, co si mohli dovolit vaši rodiče, a představit si, jak byste se cítili, když byste si dopřáli víc. 

Třeba partnera, se kterým budete opravdu šťastní. Nebo dům, který nebude jen naplňovat potřebu někde bydlet, ale který třeba bude vzdušný, prostorný a pro vaše potřeby velkoryse řešený. Může se stát, že narazíte na svůj vnitřní postoj, ale vždyť to je pro mě zbytečný, to není nutný, to pro mě není potřeba. Když v sobě takový postoj objevíte, můžete ho prozkoumat a zkusit sami sobě navrhnout, že byste ale mohli chtít více pohodlí, více lásky, více prostoru. Všímejte si, jestli to pro vás bude možné, nebo jestli se budou ozývat vnitřní sabotéři a přesvědčovat vás o vaší rozmařilosti :-)

Dejte prostor všemu, co se objeví, bez hodnocení a snahy to honem měnit. Dovolte si to "jen" uvidět a procítit. To je totiž moment, který může začít tvořit velké změny ve vašem prožívání.

Ať se vám to daří

Bára Zumotová