O autorce Slunečních esencí

Pravda je taková, že by mne nikdy nenapadlo, že budu vyrábět květové esence. :-)

Moje cesta k nim vedla dosti oklikou a přes úplně jiné obory, ale každá práce, kterou jsem v životě dělala mne hodně naučila a z těch všech zkušeností čerpám stále.

Když jsem byla malá nebo spíš úplně mladá slečna, ráda jsem listovala bylinkovými knihami od Marie Treben. Fascinovalo mě, co všechno se dá bylinkami vyléčit a kolik znalostí je v knihách obsaženo. Přišlo mi to nesmírně rozsáhlé a skoro nemožné to všechno vstřebat.

Ve škole mě vždycky bavila psychologie a filozofie, ale po roce 1989 byla atraktivní ekonomie, takže jsem šla na Vysokou školu ekonomickou. I tady jsem si jako vedlejší specializaci vybrala Psychologii a sociologii v řízení a bavila mě z celého oboru nejvíc.

Řízením vtipných nedorozumění jsem se pak dostala do telekomunikací a informačních technologií a posléze několik let pracovala jako project manager. Znovu jsem se svým způsobem vracela k tomu, co je mi nejbližší a to je práce s lidmi. Tehdy v oblasti řízení.

Byla to velmi zajímavá a velmi náročná práce, kterou jsem přesušila narozením syna, kdy nastalo úplně jiné učení a lekce. Kromě toho, že mi bylo dopřáno být maminkou, nastal také čas, kdy jsem intenzivněji začala pracovat na sobě. Poznávat sama sebe, hojit stará zranění a lépe rozpoznávat pravdu a přirozenost od nánosu pravidel a očekávání společnosti.

Trvalo ještě několik let, než jsem objevila Australské květové esence, které mi pomohly změnit můj vztah k mamince. Od bodu, kdy to vypadalo, že už spolu nebudeme schopny komunikovat, do stavu, kdy se vídáme rády a užijeme si to. O vztahu k matce jsem napsala několik článků. Mohl by se vám líbit třeba tento.

Po této zkušenosti jsem začala studovat Australské esence a posléze s nimi pracovat s klienty. Krásná práce, která mi přinesla hodně zkušeností a nových poznání. Tím asi nejvýznamnějším bylo, že jsem se od autora Australských esencí, Iana Whitea naučila esence vyrábět. Tehdy mimo jiné zmínil, že kdyby žil v České republice, vyrobil by esence z lípy. 

To mě tehdy zaujalo a bylo právě období kvetení lip, takže jsem esenci z lípy vyrobila. Trvalo další 2 roky než jsem dospěla k tomu, že by esence z lípy mohl být produkt, který by si lidé mohli koupit. Vrhla jsem se tedy do přípravy a vše krásně klapalo, takže pár dní před 100. výročím vzniku České republiky byla esence k lípy na trhu. Reakce na ni byly velmi nadšené a zkušenosti s užíváním také. Měla jsem z toho velikou radost.

Pak přišla zima, kdy se esence vyrábět nedají, a já jsem čekala, zda přijde chuť a inspirace vyrábět nějakou další. Až do konce dubna to vypadalo, že ne, ale pak přišel impuls vyrobit esenci, která by pomáhala uvolnit strach z prožívání vlastních emocí. Touto esencí se stala esence z dubu

Následovala esence z bezu, esence z růže a esence z řebříčku. Každá esence má svůj příběh a prožitek, který jsem při výrobě měla. Je to vždy krásný, niterný zážitek, během kterého přichází informace o působení dané rostliny a souvislosti s tím spojené. Můžete ho najít u každé esence. 

V roce 2020 přišly další esence. Hned začátkem jara esence z osiky, která byla vytvořena s velkou naléhavostí a spěchem a já jsem záhy pochopila proč. Bylo to v období začátku nouzového stavu a mnoho lidí procházelo konfrontací se svými strachy, které tento nejistý a zcela nový stav provázely. Osika si s nejistotou a strachem umí krásně poradit a dodává klid a sebedůvěru, abychom si mohli dovolit procházet i zkušenostmi, na které ještě nejsme dokonale připravení a můžeme si je dokonce i užít.

O pár týdnů později se objevila esence z modřínu, která je o přijetí vlastní výjimečnosti a odvaze žít v nových podmínkách. Opět kvality, které potřebujeme v období, kdy nouzový stav končí, ale realita dalších dní bude přinášet velké změny, na které bude potřeba zareagovat a využít svých darů třeba úplně jinak, než jsme činili dosud.

Další esence přicházejí a já sama jsem zvědavá, jaké budou a co dalšího nám přinesou. Nevybírám je podle nějakého plánu, ale vnímám impulzy, které přicházejí prostřednictví rostlin nebo lidí a řídím se svojí intuicí, kdy cítím, že právě z této rostliny je potřeba udělat esence.

Mám nesmírnou radost, že Sluneční esence lidem pomáhají a navíc jsou často ochotní se o svoje prožitky a uvědomění podělit a to je nesmírně obohacující pro nejen mne i pro další bytosti, které se mohou inspirovat nebo jen získat podporu z vědomí, že další lidé řeší podobná témata a že se jim povedlo něco změnit.

Děkuji všem, kteří mě v této tvorbě podporují. Mé rodině, klientům a přátelům.

Bára Zumotová